czwartek, 25 kwietnia, 2024
ABB StandardyEtykaHRyZarządzanie

Czarne owce

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej  zabłysnęła na miarę Oskara,  niemal. Jej decyzja o wydaleniu Billa Cosby i Romana Polańskiego to ważny, choć prehistoryczny krok. Jednak decyzja i oświadczenie do mnie przemawia:

„Rada nieustannie zachęca do przestrzegania standardów etycznych, które wymagają od członków przestrzegania wartości Akademii dla poszanowania ludzkiej godności”…

Nie dziwmy się, najtrudniej jest oceniać siebie samego, zwłaszcza, jeśli zwykle praca polega na ocenianiu innych. Szkoda tylko, że zajęło to kilkadziesiąt lat. Czy można krytykować Akademię za tempo? Zapewne argument, że nie miała dowodów był fundamentalny.

Przypadek ABB, gdzie dyrektor w ABB upokarza pracowników porównując ich do panien lekkich obyczajów oraz fakt, iż CEO gratuluje jej zachowań obnaża rzeczywisty poziom etyki w ABB. Gdy dodać fakt, iż od kilkunastu miesięcy ABB jest w posiadaniu dowodów na takie zachowania a oboje nadal pracują w tej firmie – jest haniebny.

farma tchórzy mabbing_

Całe szczęście istnieje United Nations Global Compact (UNGC), której członkiem od 2000 roku jest ABB Ltd. (Szwajcaria).

Oto dwie pierwsze z „10 Zasad” UNGC:

PRAWA CZŁOWIEKA

   1. Firmy powinny: przestrzegać i wspierać ochronę międzynarodowo uznanych praw człowieka oraz

   2. eliminować wszelkie przypadki łamania praw człowieka przez firmę.

W grudniu 2017 wysłałem email do UNGC Polska z zapytaniem czy opisywane przeze mnie standardy ABB zgodne są z zasadami UNGC. Bez odpowiedzi. Ponowiłem pytanie, i ostatecznie ją dostałem (po 97 dniach). Wiem już, że w Polsce się tym nie zajmą, ABB nie jest ich członkiem.

Pytam w Nowym Yorku. WOW! Prawdziwie światowy standard – natychmiastowa reakcja, żwawa wymiana korespondencji – ostatecznie Tulsi (z UNGC) oświadcza:

Drogi Stan,

Po dalszej analizie  stwierdziliśmy, że sprawa nie wchodzi w zakres naszych Integrity Measures. Chociaż sami nie możemy się zaangażować, możemy przesłać zgłoszenie, które wysłałeś, do naszego punktu kontaktowego w Szwajcarii, jeśli wyrażasz nam na to zgodę. Należy jednak pamiętać, że z wyżej podanego powodu nie możemy zmusić ich do odpowiedzi…

Odpowiadam:

Droga Tulsi,

… Moje powiadomienie jest dla ciebie niewygodne, wiem to i rozumiem. Jednak muszę być szczery, mam bardzo mieszane uczucia z co najmniej dwóch powodów:

– Skandaliczne praktyki na najwyższym poziomie zarządzania nie są w zakresie działań na rzecz uczciwości – organizacji UN, której celem jest szerzenie i kontrolowanie etyki w biznesie, jak to możliwe?

– Proponujesz przesłanie wiadomości do swojej organizacji w Szwajcarii, więc nie działa w UNCG US, ale działa w UNCG Szwajcaria?

Hmmm…

Rozumiem jeszcze mniej niż poprzednio jednak wyrażam zgodę na przesłanie do Szwajcarii i pytam do kogo konkretnie zostanie przesłane. Nie dostanę jednak informacji do kogo konkretnie, jako że według Tulsi jest to niezgodne z zasadami polityki prywatności UNGC.

Proszę o link do „polityki prywatności”. Nie dostaję. Podobnie jak odpowiedzi z UNGC Szwajcaria, jeszcze.

Ok, każdy ma swego szefa i zapewne znajdzie się ktoś kto wyjaśni mi powyższe. Jednym zajmuje to 97 dni innym parę tysięcy dni a jeszcze innym kilkadziesiąt lat.

Stan